Kompaktní kruhové zářivky se hodí do každé místnosti
Pro mnohé z vás bude možná překvapením, že v naší zemi je ještě zhruba desetina domácností, kde se stále svítí starými žárovkami se žhavicím vláknem. Někteří lidé si žárovky dokonce nakoupili do zásoby, vždyť také jejich pořizovací cena byla doslova za pár korun. Zejména senioři jsou málo informovaní o tom, jaké alternativy dnes trh nabízí, s jakými parametry a za jakých podmínek. Není pro ně vůbec snadné zjistit a porovnat informace a učinit nějaké významné rozhodnutí.
Rozhoduje životnost a spotřeba
Životnost a spotřeba elektřiny jsou ukazatele, které rozhodovaly již v době, kdy se většina domácností rozhodla zakoupit alespoň na zkoušku kompaktní zářivky, známé pod názvem „úsporky“. Řadu lidí však výrobek zklamal, v 90. letech jejich životnost ovlivňoval počet spínacích cyklů a stávalo se, že dosloužily již po dvou letech, čímž se pořizovací náklady spolu se spotřebou elektřiny vyrovnaly vláknovým žárovkám.
Doba se však mění a na řadu přichází elektronické předřadníky a změny v konstrukci napájení a luminoforu. Zájem roste i o nová designová řešení, jako jsou kompaktní kruhové zářivky, oválné a zaoblené tvary, spirály, anebo napodobenina vláknové mléčné žárovky. Počet sepnutí nemá na snížení životnosti významný vliv, vyšší frekvence předřadníku eliminuje nepříjemné blikání a na výběr je také více druhů odstínů bílého světla.
Vliv umělého osvětlení na lidský zrak
Na toto téma bylo vypracováno několik studií, které zohledňují vliv na psychiku v souvislosti s barevným odstínem. Nejlepší podmínky pro osvětlení pracovišť vykazují plnospektrální zdroje s maximálním indexem podání barev Ra. V těsném závěsu za nimi jsou zářivková tělesa pracující na principu elektrického výboje v chladných odstínech teploty chromatičnosti od 4200 do 5500 K, při nichž se snižuje únava a zvyšuje pozornost vnímání.
Naopak pro odpočinek, navození poklidné atmosféry bychom měli zvolit teplotu kolem 2700 K, která napodobuje denní světlo při západu slunce, a jež známe z veřejného osvětlení sodíkovými výbojkami.